Jak zadbać o bramę garażową?

krispol brama garażowa

Brama garażowa wymaga regularnych przeglądów oraz zabiegów pielęgnacyjnych, które maja na  celu jej konserwację, zapewniając tym przedłużając jej żywotność. Ekspert firmy Krispol podpowiada, jak dbać o bramę garażową, aby cieszyć się jej bezproblemowym działaniem przez wiele lat.

– Właściwa pielęgnacja zaczyna się właściwie już na etapie montażu, podczas którego nie należy dopuścić do jej zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza etapu wykończenia elewacji i wnętrza. Zabiegi pielęgnacyjne możemy przeprowadzić samodzielnie – mówi Tomasz Kubczak, Kierownik Działu Zarządzania Produktem, Ekspert z zakresu segmentowych bram garażowych i przemysłowych oraz automatyki.

 Utrzymanie bramy w czystości to najważniejszy i podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby mogła działać bez zarzutu.

– Przede wszystkim nie można doprowadzić do zanieczyszczenia prowadnic podsufitowych. Gromadzący się w nich brud i piasek przyspieszają zużywanie się części w wyniku tarcia, prowadzą do zniszczenia rolek tocznych, co może skutkować głośną pracą bramy. Zanieczyszczenia należy usunąć suchą ściereczką lub miękką szczoteczką – tłumaczy specjalista.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że bramy, która jest wyposażona w automatykę nie wolno polewać wodą od wewnętrznej strony. Podczas mycia można polewać jedynie zewnętrzny płaszcz bramy. Należy także uważać na wyposażenie elektryczne bramy oraz fotokomórki i kontaktrony. Woda może powodować zwarcie i w konsekwencji doprowadzić do awarii.

Przed rozpoczęciem mycia należy sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie osiadł piasek.  Z zewnętrznego płaszcza bramy, należy go delikatnie usunąć łagodnym strumieniem wody.

Powierzchnię bramy należy umyć wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Zalecane jest, aby najpierw sprawdzić na niewidocznej części bramy, czy środek nie wchodzi w reakcję z farbą lub okleiną. Do mycia warto użyć miękkiej gąbki lub szczotki z miękkim włosiem, którą należy przecierać z umiarkowaną siłą, unikając miejscowego szorowania.

Regularne czyszczenie jest ważne ponieważ kurz i piasek dostający się między elementy ruchome przyspiesza proces ścierania się powierzchni.

Nie należy myć bramy w silnym nasłonecznieniu i przy użyciu środków zawierających substancje ścierne, takie jak mleczka, pasty, czy płyny do szorowania. Szczególnie narażone na zarysowania są lakiery z efektem półmatowym i matowym, z uwagi na ich strukturę powierzchni.